tatra 87 s Českou posádkou na

rallye peking to paris 2010

 
 

V roce 1947 vyjeli inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na cestu kolem světa ve stříbrné Tatře 87. Projeli Afriku z Casablanky do Kapského Města, Jižní a střední Ameriku a když ukončili po třech a půl letech v Mexiku svoji cestu, ukazoval tachometr Tatry 63 000 kilometrů. Vzduchem chlazený osmiválec o objemu 3l s mohutnou zadní ploutví na aerodynamické karoserii a třemi reflektory vzbuzoval všude mimořádný zájem. Stal se legendou a posléze národní kulturní památkou.


O šedesát let později vyjíždějí inženýři Vladimír Toufar a Michal Popov se stříbrnou Tatrou 87 na cestu z Pekingu do Paříže. Jejich cesta bude dlouhá 15 000 km a povede z Číny přes Mongolsko, Rusko, Kazachstán, Kyrgystán, Uzbekistán, Turkmenistan, Írán, Turecko, Řecko a Itálii do Paříže. Jejich trasa je o poznání kratší, musejí ji však urazit za pět týdnů. Jsou totiž jedinými českými účastníky prestižního závodu automobilových veteránů po trase slavného závodu Peking to Paris, jehož historie sahá až do roku 1907.

Vladimír Toufar (*1955) to vše vymyslel. Zkušený sběratel „rezatých vejfuků“ našel polotovar Tatry 87, jejíž technické a sběratelské hodnoty si byl dobře vědom, a posléze i objevil možnost zúčastnit se s ní Rallye Peking Paris 2010. Rovněž se mu podařilo vzbudit bezmezné nadšení pro tuto akci u svého budoucího spolujezdce a uvést události do chodu.

Michal Popov (*1961) zprvu vůbec netušil, do čeho se pouští. V životě sice již vlastnil a opravil pár starších aut, ale o akci takového rozsahu nikdy neuvažoval. Nakonec se mu podařilo vyloudit takřka ze všech, kdo se podíleli na rekonstrukci vozu tempo, které vysoce převyšuje hodnoty obvyklé ve veteránských kruzích.

Peking 10.9. - Paris 16.10. 2010